Inne świadczenia - Niemcy
Zwrot kosztów utrzymania dzieci - Kinderbetreuungskosten
Kinderbetreuungskosten to koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem dzieci i ich ksztaÅ‚ceniem (dlatego dziecko musi siÄ™ uczyć). Åšwiadczenie wypÅ‚aca co miesiÄ…c Agentur für Arbeit (UrzÄ…d Pracy) w wysokoÅ›ci 130 euro bez wzglÄ™du na poniesione przez rodzica koszty.
Komu przysługuje to świadczenie?
MogÄ… siÄ™ o nie ubiegać rodzice dzieci, które nie ukoÅ„czyÅ‚y 15 lat.
Koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem dziecka uczÄ…cego siÄ™ to:
- czesne w przedszkolu lub żłobku,
- opłacanie niani,
- wydatki zwiÄ…zane ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem przez sÄ…siadów czy krewnych.
Ważne!
Do kosztów zwiÄ…zanych z utrzymaniem dziecka nie zalicza siÄ™ kosztów wyżywienia (Verpflegungskosten).
Odpowiedni Familienkasse lub niemiecki Urząd Pracy można znaleźć na stronie internetowej, wpisując stosowny dla miejsca zamieszkania kod pocztowy: http://www.arbeitsagentur.de/nn_29892/Navigation/Dienststellen/Dienststellen-Nav.html
Insolvenzgeld - zasiłek upadłościowy
Czym jest Insolvenzgeld?
W sytuacji, gdy pracodawca nie może wypÅ‚acić części lub caÅ‚oÅ›ci wynagrodzenia (ogÅ‚osiÅ‚ upadÅ‚ość), niemiecka Agentur für Arbeit wypÅ‚aca należność poszkodowanym w postaci zasiÅ‚ku upadÅ‚oÅ›ciowego (Insolvenzgeld). Wyrównanie wynagrodzenia wypÅ‚acane jest najdÅ‚użej przez 3 miesiÄ…ce - sÄ… to miesiÄ…ce poprzedzajÄ…ce dzieÅ„ ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci przez firmÄ™.
Kryteria i procedury
Do tego zasiÅ‚ku majÄ… prawo tylko pracownicy firmy, która ogÅ‚osiÅ‚a upadÅ‚ość . Zalicza siÄ™ do nich także:
- pracowników wykonujÄ…cych prace chaÅ‚upnicze,
- uczniów oraz studentów,
- pracowników wykonujÄ…cych tzw. Minijob.
Składki ubezpieczeniowe
Agencja pracy (Agentur für Arbeit) wypÅ‚aca nie tylko Insovenzgeld, ale opÅ‚aca też skÅ‚adki ubezpieczeniowe w odpowiednich instytucjach (np. Krankenkasse) za okres do 3 miesiÄ™cy (§ 208 SGB III).
Za jaki okres należy się zwrot wynagrodzenia?
Pracownicy otrzymują zwrot za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień ogłoszenia upadłości firmy. Warunkiem jest, by przez te trzy miesiące pracownik pozostawał w stosunku pracy.
Przykład:
Dzień ogłoszenia upadłości: 01.12
Okres za, który pracownikom należy siÄ™ Insolvenzgeld: 01.09 – 30.11
JeÅ›li pracownik zostaÅ‚ zwolniony w okresie ostatnich trzech miesiÄ™cy przed dniem ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci, pod uwagÄ™ brane sÄ… ostatnie 3 miesiÄ…ce, w których pracownik byÅ‚ zatrudniony.
Dzień ogłoszenia upadłości: 01.12
Dzień wygaśnięcia stosunku pracy: 31.08
Okres za, który należy siÄ™ Insolvenzgeld: 01.06-31.08
Insolvenzgeld i zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld)
Niezależnie od pobieranego zasiłku upadłościowego każdy pracownik może złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Kwota pobieranego świadczenia nie będzie miała wpływu na kwotę wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych.
Zasiłek chorobowy
W przypadku niewypłacalności pracodawcy pracownikom pobierającym zasiłek upadłościowy należy się także zasiłek chorobowy (Krankengeld).
Więcej o zasiłku upadłościowym: http://www.arbeitsagentur.de/nn_26404/Navigation/zentral/Buerger/Hilfen/Insolvenzgeld/Insolvenzgeld-Nav.html
Wniosek o Insolvenzgeld: http://www.arbeitsagentur.de/zentraler-Content/Vordrucke/A07-Geldleistung/Publikation/V-Insg1-Antrag-Arbeitnehmer.pdf