Mieszkanie i hotele

Większość Niemców mieszka w wynajmowanych mieszkaniach lokatorskich, które najczęściej nie są umeblowane. Opłaty za mieszkanie najwyższe są w dużych miastach takich jak: München, Köln, Stuttgart, Hamburg  oraz Düsseldorf, natomiast w małych miastach, na wsi oraz w  dużych miastach  na Wschodzie Niemiec, jak Berlin zdecydowanie tańsze. W cenę czynszu nie wchodzą opłaty za wodę, prąd, ogrzewanie, które wynoszą 25% kwoty czynszu. Wynajmując mieszkanie trzeba pamiętać, że większość właścicieli wymaga wpłaty kaucji w wysokości jednego lub dwóch  czynszów, na wypadek poniesionych szkód. Kaucja ta na koniec obowiązywania umowy, jeśli nic nie zostało uszkodzone jest w całości zwracana.

Sprawdzając ceny wynajmu warto posłużyć się pewną tabelą. Nazywa się ona Mietspiegel i zawiera standardowe czynsze na danym terenie. Dzięki niej zorientujemy się czy właściciel nie chce nas naciągnąć. Tabelę taką można dostać w urzędzie miasta i w stowarzyszeniach Mieterverein, które są często nawet w małych miasteczkach.

 

Tanie noclegi w Berlinie

Działają tutaj trzy duże schroniska młodzieżowe. Nocować tu może każdy, ale zwykle nie dłużej jak kilka dni. Ceny zaczynają się od 15 euro za nocleg w pokoju wieloosobowym (w cenie śniadanie).

Niezastąpiony internet, w którym znajdziemy mnóstwo stron oferujących tanie noclegi – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowa: Berlin, Zimmer, Übernachtung. Niektóre ceny wynajmu małych mieszkań zaczynają się od 35 euro za noc (np.: www.kostenlose-zimmervermitlung.berlin.de).

Specyfiką Berlina są liczne, minihotele i prywatne pokoje do wynajęcia. Łatwo je znaleźć jeżdżąc po mieście. Wszędzie widać reklamy. Godna polecenia jest również strona posiadająca polskojęzyczną wersję www.sleepcheaphostel.com. Ceny noclegów dostępne na tej stronie zaczynają się od 10 euro (dotyczy pokoju wieloosobowego i bez śniadania).

 

Można też poprosić swojego pracodawcę o pomoc w znalezieniu mieszkania.

 

 

 

Źródło:

www.eures.praca.gov.pl/

www.niemcy.zachlebem.info/

„Berlin w pigułce”, Praca i nauka za granicą, wyd.nr 174 (20.09-03.10.2010), str.38


Dla pracodawców

Skontaktujemy się z Tobą
telefonicznie w ciągu 24h!

euro-punkt.pl on Facebook