Aktualności - Praca za granicą
Prawo do świadczenia chorobowego wypłacanego z powodu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które podjęły legalną pracę w Niemczech, posiadającym ubezpieczenie lub będącym bezrobotnymi, posiadającymi prawo do zasiłku. Pracownicy delegowani do pracy z Polski do Niemiec, posiadający formularz A1 w czasie choroby powinni postępować zgodnie z prawem polskim.
Zmiany w przepisach dotyczących świadczenia rodzinnego Kindergeld
Zgodnie z ustawą, której projekt przedstawiono 27 kwietnia 2017 roku w Bundestagu, wnioski o przyznanie świadczenia Kindergeld będą rozpatrywane tylko do pół roku wstecz od daty wpłynięcia wniosku do urzędu Familienkasse, z wykluczeniem miesiąca, w którym wniosek wpłynął do urzędu.
NIEMCY | Na akord, czyli za ile?
Polacy pracujący sezonowo u niemieckich bauerów zwykle są wynagradzani według stawek akordowych, czyli zależnych od wydajności pracy. Nie znaczy to jednak, że wynagrodzenie akordowe może wynieść np. 2 euro/h, a tak niestety się zdarza.
Przełom sierpnia i września to początek winobrania we Francji. W Niemczech i Szwajcarii zbiory zaczynają się nieco później, a w gorącej Hiszpanii trochę wcześniej. Najlepiej można zarobić we Francji i Szwajcarii – 8 do 9 euro/h, gorzej płacą Niemcy – 6 do 6 euro/h, a najgorzej borykający się z kryzysem Hiszpanie – 4,5 do 6 euro/h.
UE | Szkółki leśne czekają na Polaków
Wraz z nadejściem jesieni wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w zagranicznych szkółkach leśnych. Najwięcej ofert pracy czeka na Polaków w Niemczech i Holandii. Najwyższe zarobki oferują pracodawcy z Danii.
Od kilku lat z pełnej swobody w dostępie do niemieckiego rynku mogą korzystać także Polacy. Nasi rodacy chętnie korzystają z tej możliwości. W całych Niemczech działa około 150 tys. polskich firm, zaś w samym Berlinie około 10 tysięcy. Olbrzymia większość to firmy jednoosobowe.
Co roku ponad 100 tysięcy Polaków pomaga niemieckim bauerom w zbieraniu plonów. Co prawda lato i szczyt sezonu już za pasem, ale na wielu plantacjach, zależnie od tego co na nich dojrzewa, zbiory dopiero się zaczynają albo zaczną się dopiero jesienią.
UE | Kwota wolna od podatku, a wysokość zwrotu
Ze względu na stosunkowo niskie zarobki Polaków zatrudnionych za granicą i z reguły wysoką w tych krajach kwotę wolną od podatku nasi rodacy mogą liczyć na odzyskanie znacznej sumy z przekazanych na podatek dochodowy zaliczek.
Co oznacza wspólne rozliczenie z małżonkiem? Dlaczego warto?
Prawo podatkowe przewiduje możliwość wspólnego opodatkowania małżonków. Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej również Polakom pracującym za granicą przysługuje prawo wspólnego z małżonkiem rozliczenia dochodów w zagranicznym urzędzie skarbowym.
UE | Praca sezonowa, a zwrot podatku
Pracowałeś sezonowo za granicą? Odzyskaj zapłacony tam podatek. O zwrot nadpłaconej kwoty mogą starać się osoby, których pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego.
UE | Zagraniczna emerytura - dla kogo, kiedy, w jakiej wysokości
Osoby pracujące za granicą kilka lub więcej lat mogą liczyć na dodatek do emerytury.
EUROPA | Gdzie dostaniesz najdłuższy urlop?
Spośród państw europejskich najwięcej dni wolnych od pracy przysługuje pracownikom w Austrii i na Malcie. Ale Polska jest tuż za nimi…